Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Model 1 Power Lift Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. With memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders, a removable Technogel head pillow, padded arms, and waterfall chaise, the Zecliner is a piece of unparalleled luxury. Complete with Flexsteel’s Blue Steel Spring™ at its core, this recliner provides surrounding comfort for both relaxation and slumber. The hand wand control lets you customize your comfort. Zero Gravity puts you in a state of weightlessness, and power lift provides smooth, supportive mobility assistance. Reliable performance fabric upholstery repels stains, while being easy to clean. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
| Collection | Zecliner Model 1 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 176.000 lb |
| Product Weight | 158.8 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 180.800 lb |
| Weight | 158.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 1 |
"*" indicates required fields