Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Model 1 Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The memory foam in the backrest, seat, and shoulders, removable memory foam head pillow, padded arms, and waterfall chaise give the Zecliner unparalleled luxury. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. The hand wand control lets you customize your comfort, while Zero Gravity recline makes you feel weightless. Reliable performance upholstery repels stains and is easy to clean. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
| Collection | Zecliner Model 1 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 1 |
"*" indicates required fields