Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power recliner with power headrest. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Soft, pad-over arms, a contoured seat and extended footrest offer exceptional comfort, while Zero Gravity technology provides a feeling of weightlessness. Useful features such as a charging port and a power headrest offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 24.792 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
"*" indicates required fields