Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power reclining sofa with power headrests. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Family gatherings stay cozy with soft, pad-over arms, contoured seats, extended footrests and Zero Gravity recline technology that provides a feeling of weightlessness. Useful features such as charging ports and power headrests offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 52.535 |
| Carton Weight | 302.000 lb |
| Product Weight | 302 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
"*" indicates required fields