Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Donovan Sectional combines refined design with functional innovation. Featuring clean lines, plush cushions, and durable upholstery, this sectional offers spacious comfort for lounging or entertaining. A built-in side table on the arm adds a touch of practicality and modern flair, making it a standout addition to any living space.
| Overall Dimensions | 132”W x 132”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Gray |
| Weight | 377 lbs |
| Seat Count | 5 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 37.4″ |
| Seat Depth | 22.8″ |
| Seat Construction | Pocket coil unit |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 20.1″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 377 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 132 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Donovan |
"*" indicates required fields