Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Donovan Sofa showcases modern elegance with its sleek lines and tailored silhouette. Designed for both style and comfort, it features plush cushions, durable upholstery, and refined wooden legs for a sophisticated touch. Perfect for any contemporary living space.
| Overall Dimensions | 94”W x 40”D x 34”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Oak Wood |
| Colors | Sand |
| Weight | 167 lbs |
| Seat Count | 2 |
| Weight Capacity | 300 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 38.75″ |
| Seat Depth | 28.75″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 26″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 94 × 34 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Donovan |
"*" indicates required fields