Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classic familiar touches and modern updates make this sofa a customer favorite. It features a 3 seat configuration with semi-attached box border backs and simple rolled arms. Modern tapered legs give it a look that’s perfect for today’s casual lifestyles. Matching sofa, loveseat, chair, and ottoman also available.
| Width | 85″ (215.9 cm) 85INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Weight | 120 lb (54 kg) 120 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper, Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields