Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
If you love artisan details and plush comfort, this sofa has a lot to offer. It features 3-seats, 3 loose pillow backs, and 5 accent pillows, along with low block legs. The roll arms are accentuated by an offset front panel and striking nail head trim that is echoed on the base as well. But the comfort is what will win you over. Deep and plush, this sofa provides the perfect place to snuggle in and relax. Matching loveseat, chair & 1/2 and ottoman available as well as a matching sectional. Also available without nail head trim.
| Width | 100″ (254 cm) 100INH |
|---|---|
| Depth | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Weight | 205 lb (92.2 kg) 205 lb |
| Arm Height | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Width | 79″ (200.7 cm) |
| Seat Depth | 26″ (66 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 100 × 40 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Gray |
| Style | Casual |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields