Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This classic 3 seat style has a plush tight back, rolled paneled arms set back from the front, tapered block legs, and a beautiful, tall rollover back. You’ll find it an easy fit in your casual or traditional living spaces. Matching sleeper, loveseat, chair and ottoman available as well.
| Width | 85″ (215.9 cm) 85INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 145 lb (65.2 kg) 145 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 69″ (175.3 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Brand | Cozy Life |
|---|---|
| Color | No Color |
"*" indicates required fields