Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Time-honored details blend effortlessly with modern comfort to create this classic sofa. It features beautiful accents like offset arm panels that are lined with nail head trim, and subtle wings that wrap you in comfort. The front rail is also trimmed in nail heads for another touch of craftsmanship. French seaming and tapered legs give a clean and elegant look. Comfort is key with plush cushioning and attached back pillows. 2 toss pillows standard. Also available without nail head trim. Also available are the matching loveseat, chair and ottoman. See style 730910 for photo of the chair.
| Width | 90″ (228.6 cm) 90INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 155 lb (69.8 kg) 155 lb |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Width | 72″ (182.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Traditional |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields