Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A charming and classic piece, this sofa is perfect for smaller spaces- at only 74″ long. Small in scale, but big on comfort, it features a plush tight back and soft seat as well as two toss pillows. Gently sloping track arms and window pane leg details give this sofa the style and character you will love. Also available are the matching loveseat, chair, ottoman, and queen sleeper sofa.
| Width | 74″ (188 cm) 74INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Weight | 120 lb (54 kg) 120 lb |
| Arm Height | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Width | 66″ (167.6 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 74 × 36 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Gray |
| Style | Casual |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields