Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This fun and flirty sofa has a plush tight back and uniquely shaped arms that flow seamlessly from front to back. Flared tapered legs add another hint of drama. Two toss pillows. Also available are the matching loveseat, chair and ottoman.
| Width | 83″ (210.8 cm) 83INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Weight | 122 lb (54.9 kg) 122 lb |
| Arm Height | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Width | 67″ (170.2 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 83 × 34 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields