Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A sleek modern style also offers deep comfort for this power motion sectional.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Soft leather envelopes a modern profile for the Alta power motion sectional. Natural markings add to the beauty of the leather, while sleek lines offer a distinctively fresh take on seating. Smooth controls provide a comfortable transition from sitting to full recline.
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Cubes | 0.00 |
| Depth | 119 in (302.26 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Kitted Skus | 9430RO, 9430RO, 9435RO, 9436RO, 9455RO, 9460RO |
| Leather | 371-022 |
| Leather Shown | 371-022 |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 151 |
| Pieces Shown | 9430RO Alta Armless Power Motion Chair, 9435RO Alta Right Arm Power Motion Chair, 9436RO Alta Left Arm Power Motion Chair, 9455RO Alta Armless Chair and 9460RO Alta Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Sectional Skus | 9430RO, 9435RO, 9436RO, 9455RO and 9460RO |
| Shipping Weight | 468.0 |
| Total Shipping Weight | 468.0 |
| Website Material | Leather |
| Width | 151 in (383.54 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Panel arm | Yes |
| Power head rest | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| $modifiedat | 20251023083236 |
| Dimensions | 119 × 151 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
"*" indicates required fields