Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This sheltering, curved sectional offers deep comfort with the power of motion.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Loosely inspired by midcentury pit sectionals, the Avignon fabric power motion sectional has an overall rounded shape that offers deep comfort and sleek lines. The angled back provides the ultimate in relaxation while smooth and discreet motion controls take the seats from sitting to a deep recline.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Cubes | 0.00 |
| Depth | 124 in (314.96 cm) |
| Fabric | 1717-020 |
| Fabric Shown | 1717-020 |
| Height | 32.25 in (81.92 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Kitted Skus | B930RO, B930RO, B935RO, B936RO, B955RO, B960RO |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 32.25 |
| Overall Product Width | 158 |
| Pieces Shown | B930RO Avignon Armless Power Motion Chair, B935RO Avignon Right Arm Power Motion Chair, B936RO Avignon Left Arm Power Motion Chair, B955RO Avignon Armless Chair and B960RO Avignon Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Sectional Skus | B930RO, B935RO, B936RO, B955RO and B960RO |
| Website Material | Fabric |
| Width | 158 in (401.32 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Modern style | Yes |
| Power headrests | Yes |
| Rounded arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Dimensions | 124 × 158 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
"*" indicates required fields