Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tradition and Today blend together seamlessly in this classic sectional. It features loose box border backs and plush Blend Down seat cushions for extraordinary comfort, as well as Blend Down toss pillows for a welcoming touch. Sock arms and tapered legs compete the familiar, pulled- together look of this beautifully tailored piece. Also available -matching 3 seat sofa, 2 seat sofa, loveseat, chair and ottoman. This style is also available with the Super Soft (SS) package by changing BD to SS at the end of the style number.
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
|---|---|
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Brand | Cozy Life |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields