Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Nothing says classic like a comfy wing chair but this one’s been updated, making it perfect for today. Slim track arms and tall tapered legs are just the right touches to make this a piece feel at home in either traditional or modern settings. It features welting all over, a plush Blend Down seat cushion and a loose box-border back pillow.
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 65 lb (29.2 kg) 65 lb |
| Arm Height | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields