Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity and plush comfort are the reasons for this chair’s mass appeal. It features a loose bed pillow back and a super soft Blend Down seat cushion for enhanced comfort. Sock arms and tapered legs compete the familiar look of this casual and versatile piece. You will love coming home to this fresh and inviting look. Also available are the matching sofa, loveseat, ottoman, and sleeper sofa. Also available with a removeable slipcover- see style 9364.
| Width | 42″ (106.7 cm) 42INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 85 lb (38.2 kg) 85 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 24″ (61 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields