Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity and plush comfort are the reasons for this sofa’s mass appeal. It features loose bed pillow backs and two super soft Blend Down seat cushions for enhanced comfort, as well as two Blend Down toss pillows for a welcoming touch. Sock arms and tapered legs compete the familiar look of this casual and versatile sofa. You will love coming home to this fresh and inviting look. Also available are the matching loveseat, chair, ottoman, and sleeper sofa. Also available with a removeable slipcover- see style 9364.
| Width | 84″ (213.4 cm) 84INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 160 lb (72 kg) 160 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 66″ (167.6 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields