Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Our best selling chair! This piece offers fantastic comfort and lots of style. Notice the flared, tight back, trimmed with a welted border- it provides great back support with no fluffing! Crisp tailoring on the curvy rolled arms and modern tapered legs finish out this go-to chair that will be an easy addition to your home. Matching ottoman is style number 061300.
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Weight | 41 lb (18.4 kg) 41 lb |
| Arm Height | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Specifications | Distance between Arms: 21 in. |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 37 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields