Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity and plush comfort are the reasons for this sectional’s mass appeal. It features loose bed pillow backs and Super Soft Blend Down seat cushions and backs for enhanced comfort, as well as Luxdown toss pillows for a welcoming touch. Sock arms and tapered legs compete the familiar look of this casual and versatile sectional. Also available are the matching 3-seat sofa, 2- seat sofa, bench-seat sofa, loveseat, chair, ottoman, and sleeper sofa. Also available with a removeable slipcover- see style 9364.
| Width | 93″ (236.2 cm) 93INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Dimensions | 40 × 93 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields