Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Just the good stuff! This familiar style has an added swivel feature to make it the perfect mix of style and comfort. Also available as a swivel glider using style number 075610SG
| Width | 36″ (91.4 cm) 36INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Weight | 61 lb (27.4 kg) 61 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 37 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields