Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This handsome wood accent chair has a bold transitional style that elevates any setting. The wood frames the back rail and sloping arms, and then continues down to the slender front legs. A loose box border back pillow and single needle stitching keep the look clean and modern. Padded arm rests for comfort. Available in any finish.
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Weight | 51 lb (23 kg) 51 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields