Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Finessed details and bold shaping make for a stand-out piece in any setting. This chair from the CM Modern collection features a loose box border back, French seaming and flared tapered legs. The shelter arms are gracefully shaped as they slope down from the curved back. Blend Down seat cushion standard.
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 60 lb (27 kg) 60 lb |
| Arm Height | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 30 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields