Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek, modern, and designed for simplicity, this unique sofa draws inspiration from clean lines and a no-fuss attitude. It features a single bench seat configuration and utilizes a Blend Down cushion, 2 arm bolsters, and 2 loose bed-pillow style backs. Also available with 2 seats and 2 backs (style 742350BD) or as a 2-piece sofa with chaise (7423BD 2 pc Sect). Other pieces in this group include chair 1/2 and ottoman.
| Width | 86″ (218.4 cm) 86INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 170 lb (76.5 kg) 170 lb |
| Arm Height | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Width | 63″ (160 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Modern-Contemporary |
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields