Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This 88″ two-seat sofa with wide sloping arms and low block legs brings a bold, modern look to any space. It features French-seaming, plush 8″ Blend-Down seat cushions, and loose back pillows, for optimum comfort and relaxation. Two pairs of LuxDown toss pillows standard. Also available are the matching 97″ three-seat sofa (style 735454BD), loveseat, chair 1/2, ottoman, and 6 piece sectional.
| Width | 88″ (223.5 cm) 88INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 180 lb (81 kg) 180 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 72″ (182.9 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 88 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields