Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classic and casual style elements make this chair so easy to love. Comfort is built into the design that features a Blend-Down seat cushion, channel back and classic sock arms. The wood-trimmed base gives a unique detail that brings this piece to the next level.
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Weight | 60 lb (27 kg) 60 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 × 39 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields