Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This stylish wood accent chair has a mid-century modern rustic sophistication for a clean, minimalist effect. Designed for relaxation, the seat positions you to the back, while the matching ottoman is sloped forward to relieve stress points.
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Weight | 48 lb (21.6 kg) 48 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Modern-Contemporary |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 40 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields