Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transitional styling makes this swivel glider a perfect addition to any space. It’s features include gently sloping arms, a loose knife-edge back pillow, and Blend Down seat cushions. A beautifully curved back and subtle wing shape will wrap you in luxury. Also available as a swivel chair – 016310BDSC
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 85 lb (38.2 kg) 85 lb |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Glider |
| Material | Fabric |
| Style | Traditional |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 31 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields