Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
What’s not to love about this gorgeous swivel chair? It has beautiful curving lines that cascade from the back down to the scrolled arms, as well as a curved front rail to continue the organic shaping. A loose back pillow is nestled in to allow for customized comfort and the Blend Down cushion gives you a soft, but supportive seat.
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Weight | 94 lb (42.3 kg) 94 lb |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 35 × 36 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields