Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A modern swivel chair is a versatile, functional piece in any space, but this one with stunning wood trim detailing is on a whole other level. The flat wood banding wraps the front and then curves around the back, making this piece a show-stopper from any angle. It features a Blend-Down seat cushion and loose bed-pillow back for a plush, comfortable seat.
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Weight | 75 lb (33.8 kg) 75 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 26″ (66 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Fabric |
| Style | Modern-Contemporary |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields