Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
At only 81 inches wide, this style is a perfect fit in smaller spaces, but the seating area still has plenty of room for everyone. The uniquely slender cap arms give a tailored, finessed look, while the French seaming and casual back pillows feel casual and welcoming. This style features our Super Soft Blend Down cushions and backs as well as flanged LuxDown toss pillows for the ultimate in billowy softness. Also available as a bench-seat sofa. Also available are the matching loveseat, chair, swivel chair, and ottoman. Also available with a removable slipcover as style 9437.
| Width | 81″ (205.7 cm) 81INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Dimensions | 39 × 81 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Cozy Life |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Casual Retreat |
"*" indicates required fields