Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with this chic and curvy style from our CM Modern collection. It features a high sloping track arm that wraps into a beautiful curve around the back, catching your eye from every angle. French seamed all over to give a clean and modern aesthetic, this piece has loose box border back pillows and plush Blend Down seat cushioning. Also available are the matching loveseat, chair, swivel chair, ottoman and sectional.
| Width | 84″ (213.4 cm) 84INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Weight | 150 lb (67.5 kg) 150 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 76″ (193 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 35 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields