Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautiful organic shaping gives this sofa a casual, welcoming detail that is sure to inspire. Curvy English arms flow gracefully into the sculpted wing back. Plush Blend-Down seating and loose back pillows wrap you in relaxing comfort. 2 pairs of Blend-Down toss pillows standard. Also available as a bench seat sofa, style 732970BD. Also available are the matching loveseat, chair, and ottoman.
| Width | 92″ (233.7 cm) 92INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Weight | 175 lb (78.8 kg) 175 lb |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Width | 84″ (213.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 35 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields